ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
MATERIAŁY PROBLEMOWE

Inwestycje w energię odnawialną - Polska coraz bardziej atrakcyjna
10.06.2021r. 21:00

USA najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycji w energię odnawialną. Co ważne Polska awansowała o sześć pozycji w tegorocznym rankingu najbardziej atrakcyjnych państw pod względem inwestycji w energię odnawialną EY Renewable Energy Country Attractiveness Index.
Jak wynika z Indeksu Atrakcyjności Państw pod względem Energii Odnawialnej (RECAI), publikowanego przez EY co dwa lata, w 2020 roku światowe nakłady na odnawialne źródła energii wzrosły o 2% i wynosiły 303,5 mld USD i to mimo pandemii. EY w swoim raporcie szacuje, powołując się na Międzynarodową Agencję Energetyczną, że do osiągnięcia neutralności klimatycznej konieczne są dodatkowe inwestycje w wysokości 5,2 bln USD.

(1799x1200)

Przy ocenie polskiego potencjału inwestycji w energię odnawialną doceniono m.in. nowe regulacje przyjęte przez polski parlament, dotyczące morskich farm wiatrowych, zgodnie z którymi Polska do 2030 roku powinna osiągnąć z tego typu źródeł energii 5,9GW mocy i prawie 11GW do roku 2040, co odpowiada inwestycjom rzędu 35 mld USD.

- Inwestorzy na całym świecie i w Polsce odwracają się od paliw kopalnianych - obserwujemy natomiast wysoki popyt na inwestycje w OZE: od strony zarówno spółek energetycznych, jak i dużych odbiorców energii czy instytucji finansowych. Morskie farmy wiatrowe to jeden z większych krajowych projektów dotyczących OZE, którego celem jest budowa elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Wyzwaniem pozostają wciąż wysokie koszty takich inwestycji - zarówno w infrastrukturę wiatraków, jak również ich połączenia z siecią przesyłową - mówi Jarosław Wajer, Partner EY, Lider Działu Energetyki w Polsce oraz regionie CESA.

W raporcie podkreślono, że to dopiero pierwszy etap rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Kolejnym są planowane dwie aukcje - w 2025 oraz 2027 roku - każda po 2,5GW mocy. W sumie za 6 lat Polska powinna generować 10,9GW mocy, a docelowy plan to 28GW.

Stany Zjednoczone utrzymały swoją pozycję lidera wśród krajów najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycji w energię odnawialną m.in. dzięki decyzji prezydenta Joe Bidena o ponownym przystąpieniu do Porozumienia Paryskiego. EY przewiduje, że amerykańskie plany obniżenia o połowę poziomu gazów cieplarnianych już w 2030 roku oraz osiągnięcia w 2035 roku zeroemisyjnej energetyki zwiększą zainteresowanie inwestorów. Z kolei drugie w zestawieniu Chiny dodały w 2020 roku 72,4GW mocy z energetyki wiatrowej. W ostatnim czasie budowano wiele lądowych farm, by zdążyć przed zapowiadaną redukcją dotacji. Najważniejsze jest jednak to, że oba kraje ogłosiły w kwietniu współpracę w kwestiach ochrony klimatu.

źródło: ey.com/pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Branża spędza czas na CIRE - czytamy i komentujemy ciekawe analizy
 • Nowy Ład - co zapisano dla energetyki
 • Raport - rynek urządzeń grzewczych w 2020
 • Znak zapytania - jak przyszłość dla zagłębia bełchatowskiego?
 • www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  FOTOWOLTAIKA

  POMPY CIEPŁA  cire
  ©2002-2021
  Agencja Rynku Energii S.A.
  mobilne cire
  IT BCE