ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
MATERIAŁY PROBLEMOWE

Nie chcą farmy fotowoltaicznej na Pogórzu Izerskim
04.05.2021r. 19:45

Unikatowe miejsce spokoju, przepięknej roślinności i krajobrazów na Pogórzu Izerskim koło Giebułtowa zostanie zniszczone - alarmują mieszkańcy, sprzeciwiający się budowie dużej farmy fotowoltaicznej. Protestują od czterech miesięcy i mają nadzieję, że ich głos zostanie wysłuchany i okażą się skuteczni. Na razie sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze.
Jak opisują mieszkańcy, Giebułtów był przed wojną i po wojnie, ośrodkiem przemysłowym, głównie przemysłu włókienniczego oraz wszelkiej wytwórczości. Pozostawało to jednak w harmonii z naturalnymi walorami Pogórza Izerskiego.

Natomiast pomysł budowy wielkiej elektrowni o powierzchni ponad 120 ha określają jako absurdalny. Powstać ma na terenie Natura 2000, przy zboczu Wojkowej z unikatową na skalę Polski roślinnością, przy samej Skałce, na granicy z barokowym pałacem z XVII w. (którego remont akurat się zaczął).
- Jeśli farma powstanie, przekreśli szanse miejscowości (i gminy, która jest gminą turystyczną) na jakikolwiek rozwój - twierdzą mieszkańcy.

Niektórzy na płotach swoich domostw wywiesili banery "Stop farmie fotowoltaicznej". Miejscowy dwutygodnik "Gazeta Giebułtowska" kolejne numery poświęca planom inwestora i protestom mieszkańców. Przypomina społeczności, że jej głos jest ważny i będzie brany pod uwagę podczas wydawania decyzji.
- Nie pozwólmy, by instalacja zniszczyła krajobraz, górskie łąki, siedliska zwierząt - dopingują się mieszkańcy do walki. W internecie zamieścili petycję o zaniechanie inwestycji. "W naszej opinii zabudowa systemami fotowoltaicznymi wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą należy do przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko, które nieodwracalnie zniszczy tutejsze siedliska przyrodnicze i chronione gatunki" - czytamy w petycji.

Jej autorzy podkreślają, że elektrowni fotowoltaicznej nie ma w żadnych planach zagospodarowania gminy Mirsk, a studium zagospodarowania gminy określa ten teren jako rolny.

Na razie spółka Gigawat Wytwarzanie, spółka z Krakowa, która planuje wybudowanie elektrowni w Giebułtowie, zgłosiła wniosek do burmistrza Mirska o wydanie decyzji środowiskowej. Postępowanie zostało wszczęte przez burmistrza Mirska, ale mieszkańcy zaskarżyli to postanowienie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze. W tej chwili trwa postępowanie środowiskowe.
- Decyzja ma określić, czy inwestycja szkodzi środowisku, a jeśli tak, to w jakim zakresie, czy w całości, czy w części - mówi burmistrz Mirska Andrzej Jasiński. Jak wyjaśnia, wstrzymał postępowanie do czasu rozstrzygnięcia przez SKO.
- Na razie nic się nie będzie toczyło, dopóki SKO nie rozstrzygnie, czy poszerzyć zakres raportu o wnioski mieszkańców - uspokaja burmistrz Mirska.

Andrzej Jasiński nie ucieka od tematu i na stronie internetowej gminy zamieścił obszerne wyjaśnienie na temat planów budowy elektrowni w Giebułtowie. Czytamy w nim, że "pełnomocnik spółki Gigawat Wytwarzanie II Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Krakowie wystąpił do burmistrza miasta i gminy Mirsk o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: "Budowa farmy fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą techniczną na części działek położonych w Giebułtowie". Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 150 MW, linii SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi oraz urządzeniami elektroenergetycznymi (...). Na budowę farmy ma zostać przeznaczona powierzchnia 122, 3 ha". Dlaczego proponowana inwestycja budzi emocje? Panele fotowoltaiczne są już na wielu dachach domów gminy Mirsk i nikomu nie przeszkadzają. Co więcej na terenie gminy wydane zostały już trzy decyzje o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych, a jedno postępowanie jest w toku. - To są jednak niewielkie powierzchnie - mówi burmistrz o już istniejących farmach, ponieważ wynoszą od 1,60 ha do 0,99 ha. Niepokój mieszkańców budzi duża powierzchnia przeznaczona na zabudowę panelami.

Nie bez znaczenia dla przeciwników budowy farmy są walory przyrodnicze obszaru, na którym mają stanąć panele. To między innymi siedliska łąk kwietnych. Zagrożone może być rozmnażanie się owadów, a wśród nich motyla o nazwie Przeplatka aurina, gatunku prawnie chronionego.
- A co z Rezerwatem Torfowiska Doliny Izery, Stawami Młyńsko, bazaltową Górą Słupiec? - pytają ludzi.
- Cenne zabytki, pomniki przyrody, gospodarstwa agroturystyczne, szlaki turystyczne piesze, rowerowe, konne, kajakowe i pontonowe, szlaki dydaktyczne, przepiękne krajobrazy - farma będzie miała na nie wpływ - wyjaśnia w petycji Roksana Stana Robak, prezes Fundacji Pałac Giebułtów. Protestujący podkreślają ponadto, że klimat Pogórza Izerskiego nie sprzyja fotowoltaice. Klimat ten charakteryzuje się małą liczbą dni słonecznych w ciągu roku, a więc energii słonecznej jest tu stosunkowo mało. Natomiast gmina Mirsk ma dobre warunki do pozyskiwania prądu z energii bystrych potoków i rzek.

- Farma fotowoltaiczna na tak dużą skalę nie tylko zniekształci krajobraz Giebułtowa, ale przede wszystkim kompletnie i nieodwracalnie zmieni krajobraz całego Pogórza Izerskiego - twierdzą mieszkańcy i w petycji domagają się od burmistrza Mirska - "w toku dokonywania oceny oddziaływania na środowisko, dokonał negatywnej oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze i kulturowe Giebułtowa i sąsiadujących z nim miejscowości Pogórza Izerskiego" oraz aby wydał decyzję, w której odmówi udzielenia zgody na budowę farmy.

Źródło: nj24.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 05.05.2021r. 10:46
Nie zaśmiecać Polski !
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE