ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
MATERIAŁY PROBLEMOWE

Saildrony - zrobotyzowane deski surfingowe w zastępstwie statków badawczych
28.04.2021r. 19:00

Saildrony służą do pomiarów warunków atmosferycznych oraz obserwacji oceanów. Mogą działać na tysiącach km kw. powierzchni, nie pozostawiając przy tym śladu węglowego.
Saildrony to autonomiczne platformy, które są specjalnie wyposażone w celu zapewnienia trwałych i opłacalnych rozwiązań do pozyskiwania danych w czasie rzeczywistym, w celu zwiększenia bezpieczeństwa morskiego. Dotrą do miejsc niedostępnych dla większości statków naukowych w ramach badania Prądu Zatokowego, który kształtuje pogodę na całym świecie. Wychwytują gazy cieplarniane, są zasilane wiatrem i energią słoneczną, płyną z prędkością trzech węzłów i mogą być wykorzystywane do misji trwających dłużej niż rok.

Platformy są zwinne, mobilne, odpowiednia skalowalne, połączone z siecią i zrównoważone, zapewniając trwałe, opłacalne rozwiązania do interoperacyjnego pozyskiwania danych 24h/7. Saildrony to oczy i uszy na morzu, bowiem posiadają zaawansowany pakiet instrumentów akustycznych oraz specjalny algorytm na pokładzie, który łączy dane z czujników, rozpoznaje interesujące cele i ostrzega użytkownika końcowego w czasie niemal rzeczywistym. Żaglodrony są również wyposażone w zaawansowany zestaw czujników naukowych, który gromadzi dane oceanograficzne i meteorologiczne podczas misji MDA. Dane te mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia wpływu zmieniającego się klimatu, który, jak się przewiduje, może nadwyrężyć gospodarki i społeczeństwa na całym świecie. Technologia Saildrone zwiększa bezpieczeństwo na morzu, szybko identyfikując rzeczywiste lub potencjalne zdarzenia, wspierając świadome decyzje, umożliwiając skuteczne działania oraz dzieląc się wiedzą z odpowiednimi partnerami.

Funkcjonują dwa rodzaje żaglodronów. 7-metrowy Saildrone Explorer jest przeznaczony do przenoszenia ładunku czujników do zbierania danych nad i pod powierzchnią morza. Skrzydło o długości 5 m dostarcza energię z wiatru do napędu, a panele słoneczne zasilają pokładowe instrumenty naukowe i nawigacyjne. Żaglowce mogą być wyposażone w ładunek akustyczny do określonych wymagań misji: sonar jednowiązkowy lub wielowiązkowy do batymetrii, echosondę do badań łowisk lub ADCP do bieżących pomiarów. Natomiast 22-metrowy Saildrone Surveyor jest wyposażony w specjalnie zbudowany system wykrywania kamery optycznej z zintegrowanym procesorem GPU zapewniającym widoczność 360° i w pokładowe uczenie maszynowe, które łączy dane z pokładowego AIS i radaru. Ta większa platforma oferuje szerszy zakres wykrywania dzięki znacznie wyższemu umieszczeniu układu czujników, bo aż 15 metrów nad powierzchnią morza. Przy prędkości 10 węzłów i zasięgu wykrywania 20 mil morskich, zapewnia trwałe i skalowalne możliwości MDA przez 24 godziny na dobę w każdym oceanie i w każdych warunkach pogodowych. Oba pojazdy mogą być wyposażone w zaawansowaną technologię akustyczną, aby sprostać wymaganiom eksploracji podpowierzchniowej. Ze względu na to, że tradycyjne badania batymetryczne, które spełniają normy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną, zazwyczaj wymagają statku do badań oceanicznych z zaokrętowanym zespołem, wyszkolonego personelu do obsługi sprzętu, są niezwykle kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem, dodatkowo ograniczonym przez zapotrzebowanie na paliwo i zależność od pogody. Takie autonomiczne platformy zapewniają opłacalne rozwiązania dla jednowiązkowej i wielowiązkowej batymetrycznej, interoperacyjnej akwizycji danych na dużą skalę, od środowisk przybrzeżnych po głębiny oceaniczne.

Ponadto Saildrone zapewnia rozwiązania batymetryczne dla przybrzeżnych i otwartych oceanów, które spełniają lub przewyższają standardy Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO). Tworzą dokładną mapę dna morskiego, która jest niezbędna nie tylko dla nawigacji i transportu, ale także dla telekomunikacji, energetyki morskiej, rybołówstwa i oceanografii fizycznej. Oceany stanowią ponad 70% powierzchni Ziemi, ale tylko około 20% oceanów zostało zmapowanych przy użyciu nowoczesnej technologii o wysokiej rozdzielczości. Nasze oceany muszą zostać zbadane, zmapowane i scharakteryzowane, aby w pełni zrozumieć ich wpływ na procesy planetarne.

W październiku 2020 roku Saildrone przeprowadził udaną 30-dniową demonstrację koncepcji dla straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych (USCG), aby pokazać, jak bez załogi naziemne pojazdy (USV) można wykorzystać do zapewnienia trwałej świadomości domeny morskiej (MDA) na morzu. Sześć saildronów stacjonowało w obszarze operacyjnym przylegającym do Penguin Bank, na zachód od Molokai na Hawajach. Do głównych zadań żaglodronów należało monitorowanie ogólnego ruchu, nielegalnych, nieuregulowane i nieudokumentowanych połowów oraz patrolowanie i ochrona portu.

Saildrone to amerykańska firma, która projektuje, produkuje i obsługuje flotę najbardziej wydajnych, sprawdzonych i zaufanych pojazdów naziemnych bez załogi (USV) na świecie.

Źródło: nauka.poinformowani.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE