ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jak przygotować nowy dom do instalacji fotowoltaicznej?
03.04.2021r. 12:00

Za sprawą instalacji fotowoltaicznej w budynku jednorodzinnym można skutecznie zminimalizować koszty energii elektrycznej, co jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym w dłuższej perspektywie czasu. Najlepiej obecność fotowoltaiki jest zaplanować już na etapie budowy domu. Co trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę?
Dlaczego warto przygotować budynek na fotowoltaikę?
Projektując dom, warto od razu zaplanować nowoczesne rozwiązania energetyczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na zredukowanie wydatków na energię, a przy tym sprzyjają ochronie środowiska naturalnego. Są promowane m.in. przez Unię Europejską.

W nowych budynkach można dość łatwo skoordynować wygląd obiektu z wymogami instalacji. Warto na samym początku porozmawiać z architektem o swoich planach. Panele słoneczne montowane są na ogół na dachu, ale można też zdecydować się na model wolnostojący, osadzony po prostu na działce.

Jak przygotować dom do instalacji fotowoltaicznej?
Kluczowe znaczenie ma orientacja budynku. W praktyce najwięcej energii uzyskać można z południowej części dachu, dlatego budynek należy ustawić tak, aby mieć do dyspozycji dach zlokalizowany właśnie od tej strony. Generalnie instalacja nie powinna być zbyt mocno odchylona od kierunku południowego.

Inną kwestią jest lokalizacja budynku na działce. Wrogiem dla fotowoltaiki jest oczywiście zacienienie. Warto sprawdzić czy na działce nie znajdują się inne budynki, wysokie drzewa czy słupy. Niestety, regularne zacienienia ograniczają uzysk energii z instalacji. Dodatkowo cień wpływa negatywnie na trwałość modułów. Sprzyja szybszej degradacji ogniw krzemowych.

Nie można również zapominać o kącie dachu. W przypadku fotowoltaiki optymalny jest kąt 30-40 stopni, ale w praktyce akceptuje się przedział od 15 do 60 stopni. Jeśli kąt nachylenia dachu ma być mniejszy niż 15 stopni, lepszym rozwiązaniem może być budowa osobnej konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną.

Jaki dach jest najlepszy dla instalacji fotowoltaicznych?
Przede wszystkim podczas projektowania budynku, który ma zostać objęty fotowoltaiką, nie należy zbyt mocno kombinować. W przypadku dachu mniej znaczy więcej. Im jest mniej skomplikowany, tym łatwiej można na nim zamontować panele słoneczne i generuje to niższe koszty. Należy unikać dużej liczby załamań, kominów, okien dachowych czy anten. Zabierają one cenną przestrzeń, a przy okazji dają często cień.

Dość duże znaczenie ma również pokrycie dachowe. W teorii panele zamontować można na każdym rodzaju pokrycia dachowego obecnego na rynku. Wystarczy wybrać odpowiedni system montażowy. Jednak już na etapie budowy domu warto wykonać montaż haków czy uchwytów na podstawie wytycznych firmy odpowiedzialnej za fotowoltaikę.

Ostatnim, ale najważniejszym elementem jest podłączenie. Architekt powinien zaplanować przepusty i drogi kablowe dla instalacji znajdującej się na dachu budynku. Powinien przy tym przewidzieć miejsce na inwerter np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Wówczas nie trzeba go będzie na siłę wciskać do istniejących już pomieszczeń.

Źródło: bielsko.biala.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 06.04.2021r. 11:03
A gdzie miejsce na magazyn energii ? - za chwilę nie będzie nas stać na eksploatacje żarówki LED...bo tylko patrzeć jak na rachunku za energie pojawi się kolejna pozycja związana z bilansowaniem PV i kolejnym podmiotem to czyniącym....Jedyne rozwiązanie przyszłościowe to odciąć się od sieci dystrybucyjnej + mały agregat kogeneracyjny.
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE