Cena instalacji fotowoltaicznej - od czego zależy?
Co ma wpływ na cenę fotowoltaiki?
Cena instalacji fotowoltaicznej mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. W kosztach, które musimy wziąć pod uwagę znajdują się: panele fotowoltaiczne, inwerter, dostawa i montaż, obsługa i podatek VAT (8%).
Ceny fotowoltaiki zależą głównie od rozmiaru instalacji oraz rodzaju i jakości zastosowanych komponentów. Na ostateczną cenę ma wpływ również miejsce montażu - dach lub grunt. Koszt montażu instalacji zależy głównie od:
- mocy instalacji - im wyższa moc, tym wyższa cena instalacji, ale niższy koszt za 1 kWp,
- wykorzystanych komponentów - panele, inwerter, okablowanie, zabezpieczenia - im lepsza jakość tym wyższa wydajność i bezpieczeństwo systemu, ale także cena,
- miejsca montażu - cena instalacji na gruncie jest wyższa ze względu na konieczność zastosowania specjalnej konstrukcji wsporczej oraz konieczność wykonania dodatkowych prac jak np. przekopów na przewody,
- obsługi - kompleksowa obsługa to komfort i pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione.
Instalacja fotowoltaiczna to dość duża inwestycja, ale jej zadaniem jest generowanie długofalowych oszczędności, sięgających nawet ponad 30 lat. Ważniejsze niż cena początkowa jest więc czas jej zwrotu. Szacuje się, że wynosi on około 7-8 lat. Ceny prądu cały czas rosną, dochodzą nowe opłaty jak np. opłata mocowa, dlatego czas może się skrócić, a oszczędności mogą być z każdym rokiem coraz wyższe.
Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 - jakie mamy możliwości?
Najpopularniejszym programem dofinansowania do fotowoltaiki jest Mój Prąd. Dofinansowanie dotyczy mikroinstalacji od 2 kW do 10 kW. Nowy nabór wniosków startuje już 01.07.2021 r. Jednak nie znaczy to, że trzeba czekać z zakupem. Wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem nowego naboru w programie Mój Prąd - ale po 31.01.2020 r. - będą mogli skorzystać z dofinansowania. Niestety, kwota dotacji nie została jeszcze podana. Wciąż czekamy na szczegóły dotyczące dofinansowania. Najprawdopodobniej dotacją zostaną objęte także dodatkowe urządzenia jak pompy ciepła, magazyny energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych.
Dodatkowo od dnia 01.01.2019 właściciele budynków jednorodzinnych mają możliwość skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki uldze można odliczyć od dochodu kwotę przeznaczoną na fotowoltaikę. Maksymalny koszt inwestycji jaki obejmuje ulga termomodernizacyjna to 53 000 PLN.
Co wziąć pod uwagę decydując się na zakup fotowoltaiki?
Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, nie należy brać pod uwagę jedynie ceny systemu. Fotowoltaika to bowiem zakup na długie lata. Zestaw stworzony z dobrej jakości komponentów będzie działał efektywnie nawet przez 30 lat. Decydując się na zakup fotowoltaiki należy wybrać firmę która oferuje najnowszą technologię, długą gwarancję z serwisem door to door i kompleksową obsługę klienta, która pomoże np. w uzyskaniu dotacji czy w pozostałych formalnościach.
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn