ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
MATERIAŁY PROBLEMOWE

Fotowoltaika dla firmy - ceny, rodzaje paneli i instalacji
21.02.2021r. 16:00

Boom na fotowoltaikę trwa i zapewne jeszcze długo się nie będzie kończył. Ogromne podwyżki cen prądu, rok do roku, skutecznie sprawiły, że przedsiębiorcy coraz chętniej szukają alternatyw. A jedną z najprostszych, najpewniejszych i najtańszych opcji są właśnie panele fotowoltaiczne. Co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na fotowoltaikę dla firmy?
To, że jakieś rozwiązanie jest dobre dla wielu podmiotów, nie znaczy jeszcze, że dla wszystkich takie będzie. Inwestycja w panele fotowoltaiczne poniekąd łamie to twierdzenie, ponieważ wybierając odpowiednie urządzenia na podstawie dokładnych analiz praktycznie można tylko zyskać.

Koszt instalacji fotowoltaicznej może być zwrócony już po 6 - 7 latach użytkowania paneli. Przez następne 15 - 25 lat instalacja solarna będzie wytwarzała prąd zupełnie za darmo. Oczywiście wydajność każdej instalacji minimalnie spada z roku na rok, jednakże wciąż jest to bardzo atrakcyjna alternatywa względem czerpania energii z sieci.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji jest to, z czego się ona będzie składała. Panele fotowoltaiczne mają różny poziom mocy (zazwyczaj między 200 - 380 W). Mogą składać się z takiego samego typu ogniw (panele monokrystaliczne), jak i różnych kryształów krzemu (panele polikrystaliczne). Na ogólną efektywność energetyczną wpływa także montaż. Najbardziej rekomendowana jest instalacja o skosie ok. 45 stopni. Mimo tego oszczędności będzie też wytwarzała instalacja słoneczna stworzona na dachu lekko płaskim, natomiast na stropodachach i na gruncie wykorzystać można dedykowane stelaże konstrukcyjne do paneli.

Każda instalacja fotowoltaiczna pozwala nie tylko na czerpanie darmowej energii elektrycznej. Jeśli firma ma nadwyżki prądu (zwykle w sezonie letnim), może odsprzedać prąd do sieci. Obecnie przedsiębiorca także jest prosumentem, co oznacza, że właściciel paneli fotowoltaicznych może i konsumować energię, jak i ją wytwarzać. W praktyce magazynowanie nadwyżek energetycznych nie jest już związane z odsprzedażą jej. Jednak w momencie, kiedy będzie trzeba pobrać energię z sieci (najczęściej zimą), przedsiębiorca otrzyma ją w znacznie niższej cenie, uwzględniającej specjalny rabat.

Wybór odpowiednich paneli pod względem mocy i wydajności to nie wszystko. Warto rozeznać się w zakresie rodzaju paneli (polikrystaliczne, monokrystaliczne, cienkowarstwowe), ponieważ każda z dostępnych technologii ma swoje wady i zalety. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na czas trwania gwarancji producenta (oczywiście im dłuższa, np. 20-letnia, tym lepsza).

Niezmiennie jednak gwarantem opłacalności instalacji fotowoltaicznej są rosnące ceny prądu. Od kilku lat dynamika wzrostu cen energii sieciowej przybiera na znaczeniu sprawiając, że coraz więcej firm rozgląda się za rozwiązaniami OZE. Jednocześnie, w tym samym czasie, technologia fotowoltaiczna jest modernizowana i dopracowywana, przez co ceny paneli zauważalnie maleją. Co więcej, cały czas powstają różne programy rządowe, jak i samorządowe, regionalne, które umożliwiają otrzymanie dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznyc. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że obecnie znajdujemy się w tzw. złotej erze fotowoltaiki.

Źródło: swiatoze.pl

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Pesel 23.02.2021r. 07:47
Instalacje fotowoltaiczne są mocno propagowane bo wobec typowego obecnie stanu zasilania w przedsiębiorstwach są... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE