ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Ocena parametrów pracy instalacji fotowoltaicznej z modułami monokrystalicznymi po 20 latach jej eksploatacji
10.09.2019r. 05:11

prof. nadzw. dr hab. inż. Zbigniew Zapałowicz ("Rynek Energii" - 4/2019)
W niniejszej pracy przedstawiono analizę parametrów pracy instalacji PV znajdującej się na dachu budynku Katedry Techniki Cieplnej (KTC) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Instalacja ta została oddana do użytku w lutym 1999 roku i jest jedną z najstarszych instalacji PV w Polsce, której parametry są systematycznie monitorowane i publikowane.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 11 )


Autor: dwk 10.09.2019r. 08:42
błąd w podsumowaniu "średni roczny czas pracy instalacji PV był równy 4057 h" powinno być 405,7. pozdrawiam Autora
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 10.09.2019r. 11:10
No to podsumujmy. 20 MWh licząc po 350 z/MWh to 7 tys. złotych. I to by było na tyle.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek Amrozy 11.09.2019r. 15:02
...warto by uzupełnić ten jakże celny wniosek o informację, że 20 MWh uzyskano z instalacji instalacji o mocy 1,1 kWp (dziś koszt instalacji PV to ok. 4-5 tys. zł / 1 kWp). Oraz warto zauważyć, że taki podmiot jak Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny nie płaci za EE 350 zł/MWh razem z przesyłem tylko pewnie co najmniej 500 zł/MWh.
Ta obserwacja, wraz z informacją, że nie zaobserwowano istotnego starzenia się modułów prowadzi do całkiem optymistycznej konkluzji, że jak już się instalacja PV spłaci, staje się niemal-darmowym źródłem energii (do kosztu eksploatacyjnego dochodziłyby tylko koszty wymian awaryjnego falownika).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 11.09.2019r. 21:43
Zysk to może być co najwyżej suma opłat zmiennych. Opłaty stałe i koszty stałe są i będą. Uniwersytet jest płatnikiem VAT. Policzył pan inwestycję, a policzył pan naprawy i serwis i inne drobne koszty (zawsze są) i zużyty czas (lepiej w tym czasie np. coś napisać za kilkaset zł lub ułożyć komuś glazurę, zamiast uczyć się energetyki). Szkoda czasu i pieniędzy.
PS
Są ryzyka i do uzyskania niewielkie obecnie ale wcześniej znaczne oprocentowanie kapitału. Naprawdę pochylisz się po 50 zł rocznie zajmując się tym dość dużo czasu. Po co? Nawet dopłaty do inwestycji nie powodują że warto.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek Amrozy 13.09.2019r. 17:24
Żeby uniknąć dyskusji na temat głębokich przekonań subiektywnych, postarajmy się użyć w miarę konkretnych i obiektywnych danych. I tak: taryfa Enea Operator jest publicznie dostępna, więc wystarczy zerknąć - przykładowo dla C11: 158,8 zł/MWh opłat zmiennych za dystrybucję + powiedzmy wynegocjowane ~350 zł/MWh za EE = ok. 500 zł/MWh (NETTO) opłat zmiennych. Koszt inwerterów w przyzwoicie dobranej instalacji to obecnie ok. 16% całej kwoty. W artykule napisano, że falownik uległ dwukrotnie awarii. Czyli podczas 20-letniej eksploatacji można by się spodziewać kosztu nie 5 tys.zł/kWp tylko 6,6 tys. zł/kWp, a oszczędność na niepobranej energii 20 MWh*500zł = 10 tys.zł. Jestem w stanie zrozumieć, że dla części ludzi będzie to całkiem atrakcyjna perspektywa i się "schylą" po te oszczędności. A dopłaty do inwestycji niewątpliwie dodatkowo zwiększą atrakcyjność.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 13.09.2019r. 22:16
Ciągle skrajny optymizm. Nawet u fachowców wystąpiła awaria i była utrata produkcji i koszty jej usunięcia; tego nie zakładasz. Do tego radzę liczyć serwis, przeglądy elektryczne i badania wymagane prawem. To minimum. Bo bez zajmowania się tą instalacją, naprawą przeciekającego dachu, śniegiem itd daleko nie pojedziesz. To się samo zrobi. Zamiast straty tego czasu polecam robienie tego co umiemy. Na pewno da nam to więcej forsy lub pozwoli zająć się piękniejszym zajęciem czyli spotkaniem z przyjaciółmi lub rozmową z dziećmi. Bycie energetykiem ma być afrodyzjakiem? Sorry jestem i w domu mnie to nie kręci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.09.2019r. 11:49
Jak rozumiem wypowiedź Suma to wyraża ona opinię, że lepiej nic nie robić konkretnego, zająć się jakąś pracą dodatkową zamiast mieć satysfakcję z poznawania czegoś nowego - poszerzania umiejętności. Lepsze jakieś tam lelum-polelum i czas przeleci. Niestety gdy ktoś nie ma dwóch lewych rąk to ma satysfakcje z pracy i nie szuka ekonomicznego, społecznego i rodzinnego wytłumaczenia aby wykazać, że bierna postawa życiowa jest bardzo dobra i uzasadniona
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 14.09.2019r. 22:45
Do pesela. Naucz się wyplatać koszyki z wikliny i wyszywać wzory huculskie na tkaninach. Bardzo pożyteczne. Udowodnisz, że nie masz 2 lewych rąk. Nie będziesz bierny. I więcej ci przyniesie niż nauka energetyki. Także pieniędzy w tym samym czasie pracy. Wcale nie żartuję.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 15.09.2019r. 23:25
W szkole podstawowej, na pracach ręcznych byłem najlepszy w klasie w wyszywaniu serwetek, poważnie, lepszy od dziewczyn. Teraz konstruuję i produkuję kogeneratory, jeśli wiesz co to jest.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 11.09.2019r. 11:26
Czas pracy to informacja nic nie wnosząca, świadcząca, że autor ma brak przemyśleń w przedmiocie sprawy. Bez żadnych 20-letnich badań, po jednej sekundzie namysłu odpowiadam, że przez pół roku jest noc, a przez drugie pół roku jest dzień. Chyba, że wystąpiły awarie wyłączające, ale to się wykazuje w pozycji "dyspozycyjność". Nas interesuje średnia produkcja, a ta dla PV jest na poziomie 10-12 % mocy zainstalowanej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 12.09.2019r. 12:29
Wszyscy o tym wykorzystaniu mocy znamionowej a jakie to ma znaczenie? Jeśli już to ważne jak wydatki się spłacają. Taki przykład: jak wygląda wykorzystanie możliwości samochodu w skali roku. Ile jeździ z tych 8 tys godzin i ile ładunku przewozi w stosunku do ładowności - może w wielu przypadkach 3% wyjdzie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE