ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Budynek Centralnego Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej - możliwość skutecznej integracji różnych technologii energetycznych
20.07.2018r. 05:03

Piotr Kacejko, Paweł Pijarski, Karolina Gałązka - Politechnika Lubelska ("Rynek energii elektrycznej. Rozwój, polityka, ekonomia", monografia Politechniki Lubelskiej)
W artykule przedstawiono możliwość rozbudowy w dużym obiekcie Politechniki Lubelskiej instalacji PV oraz agregatu kogeneracyjnego. Wskazano na warunki opłacalności tego przedsięwzięcia inwestycyjnego przy różnych systemach finansowania poprzez udział własny, dotację i kredyt. Wskazano na potrzebę objęcia tak określonych instalacji wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na potrzeby własne, dedykowanym systemem wsparcia.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 2 )


Autor: pesel 20.07.2018r. 23:17
Dziwne liczenie. Myślę, że należałoby więcej uwagi poświęcić logice wykorzystania niż wskaźnikom IRR, NPV, kredytom i dotacjom.
Jak wynika z podanych danych cena ciepła sieciowego wynosi 14,4 gr/kWh, cerna gazu 12,75 gr/kWh, cena prądu 47 gr/kWh to dlaczego kogenerator ma pracować w ciągu całego roku tylko po 10 godzin na dobę? W sezonie grzewczym, przez pół roku, czyli ok 4400 godzin powinien pracować bez wyłączania bo występuje wystarczające zapotrzebowanie na moc elektryczną. Czyli w sumie pracował by rocznie o 2500 godzin więcej. Każda godzina pracy to przychód 7,1 zł czyli dodatkowo ponad 17 tys zł. rocznie. W sumie wychodzi przychód nie 26 a 43 tysiące na energii elektrycznej.
A swoją drogą cena kogeneratora jest poza zakresem akceptowalności. Może w końcu pojawią się kogeneratory krajowe w "polskich" cenach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 22.07.2018r. 03:50
Już w jednym komentarzu do tego tematu sugerowałem zdecydowanie poważniejsze zastanowienie się nad optymalizacją wykorzystania kogeneratora ale nie mniej istotne jest wybranie dostawcy i eksploatacji. Kogeneratory są drogie, to fakt ale bez przesady. Jakie kryterium wyboru dostawcy przyjęli autorzy artykułu? Kogeneratory nie kosztują 20 tys. zł/kW. Adekwatną ceną to jest 10 tys/kW. No i koszty eksploatacji wg artykułu 15 tys zł rocznie, ponad tysiąc zł miesięcznie. Aż tyle to to nie kosztuje. Koszt eksploatacji bez problemu można uzyskać na poziomie 5,5 tys zł rocznie czyli 3 razy taniej.
Coś mi się wydaje, że priorytetem merytorycznym artykułu nie była obiektywna analiza ekonomiczna praktycznego stosowania mikrokogeneratorów a pokazanie teoretycznych zasad rachunku ekonomicznego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE