ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Kaskada Dolnej Wisły - fanaberia czy konieczność?
15.12.2017r. 05:22

Janusz Granatowicz - Hydrotechnik, Energa Invest S.A., Piotr Śliwiński - Hydrotechnik, Energa Invest S.A. ("Energetyka Wodna" - 3/2017)
Tytuł niniejszego artykułu to pytanie, na które trzeba odpowiedzieć dziś, ale odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest bardzo trudna. W Polsce od lat toczy się dyskusja wokół gospodarczego wykorzystania Wisły, szczególnie Dolnej Wisły. Trzeba stwierdzić, że argumenty przemawiające za kompleksowym zagospodarowaniem Wisły są w pełni udowodnione. W niniejszym artykule raz jeszcze chcemy przedstawić argumenty na rzecz zagospodarowania Dolnej Wisły, mając nadzieję, że przyczyni się to do podjęcia konkretnych działań.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 6 )


Autor: biegunka 15.12.2017r. 07:52
trochę za gładko przeslizgnęli się Autorzy przez koszty środowiskowe. W tym samym serwisie jest artykuł "Zegar tyka..." W nim wśrod OZE wymieniane są fotowoltaika i energia wiatrowa, nie bez powodu... Tradycyjnie budowane molochy w dolnych biegach dużych rzek nie są już optymalnym rozwiązaniem (zaczynaja sie pierwsze rozbiórki). Mogę zrozumieć jeden stopień ponizej Włocławka ze wzgledu na podmywanie tej starej zapory. jednak sens długiego trwania zapory we Włocławku jest inny niz energretyczny: przez kilkadziesiat lat zebrały sie tam toksyny z Wisły i długo nikt nie podejmie decyzji o spuszczeniu tej trutki. Za te same pieniadze co Kaskada Dolnej Wisły można wybudować tysiące mini i mikro obiektów hydrologicznych zatrzymujących wodę czy systemów jej oszczędzania przez nawadnianie kropelkowe itd. Nowe technologie tylko w tym pomogą a energetyka rozproszona oparta o OZE jest przyszłością czy się komuś to podoba czy nie. farmy wiatrowe na Bałtyku już dziś są tańsze niż elektrownia jądrowa na Pomorzu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jojo 15.12.2017r. 08:55
autorzy nie wspomnieli o dodatkowej potencjalnej korzyści, którą w przypadku każdej z zapór będzie możliwość zwiększenia liczby przepraw przez Wisłę, a zatem również stworzenie możliwości rozbudowy sieci dróg
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aaa 15.12.2017r. 10:12
;) a czy przepławki będą ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 15.12.2017r. 13:37
Dodam trochę złośliwości. Dokładne założenia kaskady dopracował zespół w latach 1958-1965 gdyż sama idea jest znacznie wcześniejsza. Ten zespół wyjechał z przyczyn prześladowania go do pewnego kraju na Bliskim Wschodzie. A tam wdrożył kompleksową gospodarkę wodą z rzeki Jordan, która działa do dziś. Jak zwykle w Polsce trudno być prorokiem. W ramach kaskady brakuje także tzw. łącznika z Kanałem Bydgoskim, którego Niemcy nie zdążyli wybudować. A nowi zarządcy tego miasta zamiast go dokończyć wstawili na tym miejscu operę w Bydgoszczy. Zatem trzeba by go nieco inaczej zbudować tak aby standardowe barki mogły śmigać w trójkącie Warszawa-Berlin-Gdańsk. Ponadto tak czy inaczej trzeba będzie importować węgiel więc oprócz 12 mln ton zwykłych towarów przynajmniej 5-8 mln ton węgla będzie można pchać do elektrowni w górę Wisły ! Bo węgla i tak zabraknie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Radisson 18.12.2017r. 08:50
Bardzo dobry komentarz do artykułu. Popieram w całej rozciągłości.
Dodam jeszcze, że Polska jako jedyny kraj w Europie, nie posiada żeglownych dróg wodnych, jest znacznie gorzej niż przed 1939r. Jedyne technikum we Wrocławiu szkolące marynarzy śródlądowych zostało zlikwidowane z "braku zapotrzebowania", marynarze pracują za zachodnią granicą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 15.12.2017r. 15:43
No.... zieloni by wam powiedzieli, co myślą o wielkich zaporach. Co prawda kompromitują się w wielu sprawach, i są rządy mniej lub bardziej odporne na ekoterroryzm, ale taka budowa, to sprawa kilku rządów o różnych opcjach politycznych, no i kasa musi być na inwestycje długoterminowe i mało zwrotne. Trzeba pamiętać, że szereg wymienionych korzyści jest wirtualna i nie przeliczalna na kasę, a kasa może być tylko ze sprzedaży prądu, którego będzie stosunkowo mało.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE