ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
OCHRONA ŚRODOWISKA

Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, polski sektor energetyczny powinien dostosować się do unijnej dyrektywy 2001/80/WE w sprawie ograniczenia emisji do powietrza niektórych zanieczyszczeń z dużych źródeł spalania paliw, znanej jako dyrektywa LCP (Large Combustion Plants).

"Akt ten wprowadza ograniczenia emisji niekorzystnych dla środowiska - dwutlenku siarki oraz tlenków azotu. W przypadku dwutlenku siarki problem nabiera rangi strategicznej i dotyczy wejścia w życie ograniczeń w postaci tzw. pośrednich celów emisyjnych dla kraju" (Paweł Grzejszczak, partner w kancelarii Sąuire Sanders Wiater). Zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego, ograniczenia te mają obowiązywać od l stycznia 2008 r., przy czym kolejne redukcje globalnych poziomów emisji przewidziano na 2010 i 2012 rok.

Cele pośrednie co do emisji dwutlenku siarki, które ma osiągnąć Polska, stawiają nasz kraj w dużo gorszej sytuacji, niż wynikałoby to z postanowień samej dyrektywy. "Paradoksalnie przewiduje ona dla nas mniej rygorystyczne poziomy emisji dwutlenku siarki. Tak więc istota okresu przejściowego, która z natury rzeczy sprowadza się do umożliwienia danemu państwu członkowskiemu ewolucyjne osiągnięcie poziomów wymaganych przez prawo europejskie, w tym przypadku została wypaczona, a konsekwencje tego faktu mogą negatywnie wpłynąć na całą naszą gospodarkę" mówi Paweł Grzejszczak.

Bezwarunkowe wprowadzenie dyrektywy LCP może doprowadzić do konieczności wycofania nawet 54 proc. mocy polskiego sektora elektroenergetycznego. W takiej sytuacji część z 32 mld zł, które już zostały wydane na modernizacje przedłużające żywotność obiektów do 2015 i 2025 roku, mogłaby pójść na marne. W bardzo wielu przypadkach polskie instalacje do produkcji energii nie spełniają norm europejskich.

"Poziom zanieczyszczeń emitowanych przez krajowy sektor wytwórczy znacznie odbiega od dopuszczalnego pułapu uzgodnionego dla Polski w dyrektywie. Wysoki poziom zanieczyszczeń wynika z tego, że w u nas wciąż dominują elektrownie i elektrociepłownie węglowe. Stosowane technologie w 97 proc. oparte są na spalaniu węgla" (Daniel Boniecki, partner, lider Pionu Energii Elektrycznej i Gazu Ziemnego w Europie Środkowej i Wschodniej McKinsey & Company). Wprowadzenie dyrektywy w terminach przez nią określonych doprowadzi do zamknięcia starych elektrowni, których modernizacja będzie nieopłacalna, a w dalszej perspektywie będzie skutkowało niedoborem energii w Polsce pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Zbyt mała podaż prądu spowoduje gwałtowny skok cen energii, który wymusi ograniczenie popytu i odbije się na konkurencyjność całej gospodarki.

Spełnienie wymagań stawia na porządku dziennym także problem niezbędnych inwestycji, które i tak, nawet gdyby je rozpoczęto, nie uchronią nas przed zarzutem naruszenia pierwszego z pośrednich celów ograniczenia emisji przypadających w 2008 r. "Szacuje się, że w latach 2008-20 wielkość nakładów może wynieść nawet do 11 mld EUR. W skali roku stanowi to niemal podwojenie dotychczasowych inwestycji sektora wytwórczego" (Daniel Boniecki, partner, lider Pionu Energii Elektrycznej i Gazu Ziemnego w Europie Środkowej i Wschodniej McKinsey & Company).

Źródło: "Czyste powietrze kosztuje", autor: Anna Leder, "Puls Biznesu, 12 września 2005 r.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE